Prawo jazdy na wózek widłowy

Dla przeciętnego człowieka słowo urządzenia transportu bliskiego mówi bardzo niewiele. Trochę więcej kojarzy mu się ze słowem wózek widłowy. I tak po prawdzie przeciętnemu człowiekowi ani wiedza, ani tego typu urządzenia nie są potrzebne. Każdy natomiast lubi kupować zawsze świeże sery, nieporysowane meble, czy nowiutki laptop bez żadnych rysek. Przeciętny człowiek nie rozmyśla nad tym, ale gdyby nie wynalazek wózka widłowego i standard palet (tzw. Europalet) to magazynowaniem i ekspedycją towaru musieli by się zajmować herosi, a cena dostawy i magazynowania byłaby horrendalna.

To właśnie wózki widłowe pracują pomagając szybko ułożyć towar w magazynach, przeładować i załadować do środków transportu. Ale nawet najlepszy wózek widłowy nic nie jest wart bez odpowiedniej obsługi. W każdym magazynie i w każdej fabryce jest więc cała flota wózków wraz z przeszkoloną obsługą, która potrafi sprawnie się nimi poruszać. Ktoś powie co za problem przecież taki wózek nie rozwija zawrotnych prędkości, wręcz na ogół porusza się w żółwim tempie? Nic bardziej złudnego. Prowadzenie wózka widłowego wymaga specjalnych uprawnień! A tak na marginesie kierowcy - operatorzy wózków widłowych całkiem nieźle są opłacani. Może więc warto wybrać się na kurs? Tym bardziej, ze w miarę globalizacji, wzrastającego przepływu towarów, ciągle wzrastającej liczby magazynów i centrów logistycznych – zapotrzebowania na kierowców operatorów wózków widłowych (zwanych też wózkami jezdniowymi podnośnikowymi). Nie musi więc operator wózka obawiać zanadto o utratę pracy, prognozy są pomyślne,  i jego płaca będzie zapewne rosła. Kursy takie organizowane są w wielu ośrodkach doskonalenia zawodowego. Egzaminy nie są proste, ale bez przesady, nie są aż tak trudne jak na egzaminy Prawa Jazdy.

Jest też dostępna literatura specjalistyczna wydawana m.in. przez Wydawnictwo KABE. Literaturę ta można dostać w wielu księgarniach, szczególnie internetowych. W związku z gwałtownym, energicznym rozwojem naszego państwa, powstawaniem wielu fabryk, ośrodków logistycznych, oraz hal produkcyjnych, firmy rozszerzają oferty o samojezdne podesty ruchome (nożycowe lub teleskopowe). Widlaki te zastępują rusztowania, drabiny zwiększając ochronę pracy. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu. Zróżnicowanie wyposażenia, udźwigu oraz wysokości podnoszenia zezwala na odpowiednie dopasowanie podnośnika do potrzeby. Kierowca wózka jezdnego widłowego prowadzi fabryczny wózek napędzany benzyną, ciekłym gazem lub prądem elektrycznym, uposażony w przyrządy do unoszenia, takie jak lewarek widłowy, wysięgnik, łyżka, hak krętlikowy, zaciski, podest do podnoszenia, naczepę do pchania, pociągania, ułożenia w sterty lub przemieszczania rzeczy, sprzętu lub towarów w magazynach, składowiskach czy w fabrykach. Za pomocą drążka i pedałów kieruje wózkiem i naprowadza urządzeniami do podnoszenia. Ustawia widły, platformę i inne urządzenia do podnoszenia pod, nad, lub wokół pełnych palet, podstawek, skrzyń, produktów lub materiałów, przyczepia i przewozi ładunki do miejsca rozładunku. Rozładowuje materiały i układa je w stosy przez unoszenie i opuszczanie urządzeń do podnoszenia. Może inwentaryzować materiały i dawać je pracownikom zgodnie z potrzebą. Może ważyć materiały lub wyroby i rejestrować wagę na etykietach lub paletach produkcyjnych.

Bezpieczeństwo pracy oraz wydajność użytkowania wózka widłowego gwarantuje wykwalifikowana grupa mechaników dysponująca własnym transportem oraz koniecznym wyposażeniem warsztatowym. Efektywna organizacja obsługi po sprzedażowej oraz aktualna dostępność elementów zamiennych to następny plus działalności firmy. Znając straty związane z przestojem niesprawnych podnośników często daje się możliwość podpisania kontraktu na przechowanie sprzętu. Umowa taka gwarantuje przyspieszoną naprawę, zapewniając ciągłość pracy w firmie. Ponadto specjaliści udzielą profesjonalnych wskazówek oraz pomocy w powiększeniu obecnego parku maszynowego. Oferuje się w ciągłej sprzedaży szeroki asortyment podnośników o napędzie diesla, gazowym oraz elektrycznym, różnorodnych pod względem pojemności ton i wysokości podnoszenia.

Firmy specjalizują się jednocześnie w realizacji dodatkowych i oraz niejednoznacznych zamówień. Sprowadzają każdą maszynę w dogodnej cenie. Wózki jezdne mogą przetoczyć się z powodu nadmiernego obciążenia, operator wózków widłowych nieodpowiedniego położenia towaru, niewłaściwości w prowadzeniu i obsługiwaniu, czy niewłaściwej konserwacji. Może spowodować to niebezpieczeństwo życia ich kierowców. Opcja urazów w wyniku nieplanowanego pochwycenia, stacjonarne nieudogodnienia np. budynek, szkolenie bhp ściana lub poruszające się obiekty (przeważnie, gdy pole widzenia jest ograniczone przez ładunek) Wiele powodów może powodować wypadki. Na przykład niewłaściwe wchodzenie lub schodzenie z siedzenia kierującego wózkiem widłowym - możliwość uszkodzeń w wyniku poślizgu, potknięcia i przewrócenia się. Nieumiejętne kierowanie widlaka, przeważnie po śliskiej, nierównej powierzchni, będące powodem przewrócenia się wózka, spadnięcia podnośnika z wyżej położonego poziomu na niższy, upadnięcia nieodpowiednio umieszczonego materiału - możliwość uszkodzeń.

Statystyki

Odsłon : 395103